Zgodnie z Ustawą o Ochronie Przyrody z dnia 16 kwietnia (art. 98) członków rady naukowej parku narodowego w liczbie od 10 do 20 na kadencję trwającą 5 lat, powołuje minister właściwy do spraw środowiska spośród działających na rzecz ochrony przyrody przedstawicieli nauki, praktyki i organizacji ekologicznych oraz właściwych miejscowo samorządów wojewódzkich i samorządów gminnych. Do zadań rady naukowej parku narodowego należy w szczególności:
1. ocena zasobów, tworów i składników przyrody; 2. opiniowanie projektu planu ochrony i zadań ochronnych; 3. ocena realizacji ustaleń planu ochrony, rocznych zadań ochronnych i skuteczności zabiegów ochronnych; 4. opiniowanie programów badawczych i naukowych w zakresie ochrony przyrody; 5. przedstawianie wniosków i opinii w sprawach ochrony przyrody i funkcjonowania parku narodowego.
Obecną Radę Naukową Wielkopolskiego Parku Narodowego powołał Minister Środowiska Zarządzeniem z dnia 10 września 2020 r. w sprawie powołania członków Rady Naukowej Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Skład Rady Naukowej w kadencji 2020-2025
- prof. dr hab. Mariusz Pełechaty – Przewodniczący Rady Naukowej
- dr hab. Zbigniew Celka – Zastępca Przewodniczącego Rady Naukowej
- mgr Miłosława Olejnik
- Robert Popkowski
- mgr inż. Leszek Kurek
- mgr Andrzej Balcerek
- mgr inż. Jan Broda
- prof. UJK dr hab. Maria Górska-Zabielska
- prof. UAM dr hab. Mirosław Jurczyszyn
- prof. dr hab. Krzysztof Kasprzak
- mgr inż. Tomasz Klapsa
- Małgorzata Knapczyk
- dr inż. Czesław Kozioł
- dr hab. Krzysztof Kujawa
- mgr inż. Karol Kuznowicz
- Przemysław Mieloch
- prof. UE dr hab. Agnieszka Niezgoda
- mgr inż. Włodzimierz Pińczak
- mgr inż. Jolanta Ratajczak
- prof. UPP dr hab. Jarosław Szaban