LEŚNA SZKOŁA W JEZIORACH

LEŚNA SZKOŁA W JEZIORACH

Temat ścieżki: Biotyczne i abiotyczne zasoby Wielkopolskiego Parku Narodowego
Lokalizacja: Obszar w murze Dyrekcji Wielkopolskiego Parku Narodowego
Link do mapy:

https://www.google.pl/maps/d/edit?mid=1SD_XtENkovezq1DDNUIz2YYQ52y6BBeZ&usp=sharing


Parking: Jeziory
Długość trasy: około 1,2 km
Czas przejścia: około 2h.

Opis:

Na ścieżce prezentowane są treści związane z florą i fauną Wielkopolskiego Parku Narodowego. Dodatkowo z platformy widokowej nad Jeziorem Góreckim można obserwować efekty działalności lądolodu. Trasa kończy się w Ogródku Petrograficznym, prezentującym różnorodność głazów polodowcowych.

Przystanki:

1.Siedziba Wielkopolskiego Parku Narodowego. Budynek znajdujący się w pobliżu rynny jeziora Góreckiego został wybudowany w czasie II wojny światowej. Przez lata zmieniał swe funkcje, by dziś stać się siedzibą Dyrekcji Wielkopolskiego Parku Narodowego.

2. Rośliny Runa Leśnego. Czy rośliny mogą być fascynujące? Oczywiście, czy to piękne i złożone kwiaty lilii złotogłów, czy może rośliny aspektu wiosennego, wszystkie one mają do zaoferowania niezwykłą historię.

3. Podstawowe Gatunki Lasotwórcze. Drzewa, lądowe olbrzymy tworzące nasze lasy, są nieodzowną częścią Wielkopolskiego Parku Narodowego. Podstawowe gatunki lasotwórcze wytwarzają specyficzny mikroklimat w lesie, kreując środowisko do życia dla wielu innych organizmów.

4. Jak Rośnie Drzewo? Drzewa,będące najdoskonalszym tworem w świecie roślin, potrafią osiągać imponujące rozmiary. Należą przy tym do najdłużej żyjących organizmów w przyrodzie. Wszystkie te cechy zawdzięczają swojej specyficznej budowie.

5.„Obce” Gatunki Drzew w Parku. Przekształcanie składu gatunkowego lasów widoczne jest również w Wielkopolskim Parku Narodowym, gdzie spotkać można gatunki drzew rosnące naturalnie m.in. w Ameryce Północnej, a sprowadzone do Wielkopolski przez człowieka. Działania pracowników Parku prowadzą do powrotu składów gatunkowych drzewostanów do ich naturalnego charakteru, w procesie nazywanym przebudową drzewostanu.

6. Bóbr Europejski. Największy europejski gryzoń, symbol Wigierskiego Parku Narodowego oraz utalentowany hydrotechnik. Jako jedyny w Polsce przedstawiciel królestwa zwierząt, poza człowiekiem, potrafi przekształcać środowisko według własnych potrzeb. 

7.Jezioro Góreckie.  Najgłębszy zbiornik wodny parku. Leżące w jednej z trzech rynien polodowcowych jezioro jest doskonałym dowodem świadczącym o działalności lądolodu na tych terenach.  Oprócz zróżnicowanej linii brzegowej na jeziorze zaobserwować można również dwie wyspy: Zamkową i Kopczysko.

8. Wyspa Zamkowa Na Jeziorze Góreckim. Polodowcowy kem, jakim jest Wyspa Zamkowa, fascynuje swoimi walorami historyczno-kulturowymi. Znaleźć można tam ruiny zamku, który został wybudowany dla Klaudyny Potockiej, w prezencie ślubnym przez jej brata Tytusa Działyńskiego. Wyspa nie jest udostępniona do zwiedzania.

Dodatkowe informacje:
Istnieje możliwość zakupienia przewodnika do ścieżki. Szczegółowa oferta dla grup zorganizowanych znajduje się w zakładce EDUKACJA. Zajęcia o charakterze pętlowym – rozpoczynają się i kończą w jednym miejscu.